Wydarzenia i imprezy

Dożynki Parafialne Grudza – Kwieciszowice 28.09.2014

Program dożynek:

godz. 13.00 Uroczysta Msza Święta dziękczynna w intencji rolników i mieszkańców wsi w kościele parafialnym pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Grudzy

godz. 14.30 Przejazd korowodu dożynkowego do świetlicy w Kwieciszowicach

godz. 15.00 Ceremoniał dożynkowy

godz. 16.00 Biesiada dożynkowa z zespołem Chabry i Izerskie Bogdanki

W tegorocznej ceremonii dożynkowej udział wzięły sołectwa z: Grudzy, Janic, Kwieciszowic, Nowej Kamienicy, Proszowej, Rębiszowa oraz gościnnie sołectwo z Działoszyna. Mszę świętą odprawił ks. Ryszard Kulpa oraz proboszcz naszej Parafii ks. Robert Kocjan. Następnie wszyscy goście udali się do świetlicy wiejskiej w Kwieciszowicach gdzie Stowarzyszenie ,,Razem Więcej” wraz z sołectwem Kwieciszowice przygotowali poczęstunek dla wszystkich zaproszonych gości.

oddzielnik

Po raz pierwszy 15 sierpnia 2014 roku odbył się w Grudzy I Turniej Piłkarski o Puchar Pogórza Izerskiego w Grudzy. W turnieju udział wzięły drużyny z Nowej Kamienicy, Grudzy, Proszowej, Janic, Rębiszowa i Kwieciszowic. Podczas Turnieju przygotowano ciepły poczęstunek oraz zimne napoje.

Mecze rozgrywały się w stystemie 1:1 czyli każdy z każdym.

I miejsce  Rębiszów

II miejsce Nowa Kamienica

III miejsce Grudza

IV miejsce Proszowa

oddzielnik

Dożynki parafialne Grudza – Janice 2013

,,Od ziarenka do bochenka”

Projekt zrealizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 działania Małe Projekty

Dożynki to uroczystość kończąca żniwa głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i w polskiej wsi pozwala nam na podsumowanie całorocznej pracy rolnika. Na początku jest przygotowanie ziemi, potem siew, a następnie czas pełen niepewności, obaw i nadziei – czy ziarno wyda plon. Dożynki to dla rolników i mieszkańców wsi ważna uroczystość, to wyraz wiary, miłości i wdzięczności za plony oraz błogosławieństwo w rolniczym trudzie. Dożynki to wreszcie czas, aby podziękować tym, którzy na te podziękowania zapracowali, to czas podziękowań dla rolników, jak mówił nasz wielki rodak Jan Paweł II

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi…”.

29 września 2013 roku odbyły się ,,Dożynki parafialne Grudza – Janice”. Uroczystość została zorganizowana w ramach Małych Projektów z PROW 2007-2013.

Organizatorami Dożynek było Stowarzyszenie ,,Razem Więcej”. Przy organizacji pomagały sołectwa: Grudza oraz Janice. Gośćmi honorowymi byli: Starosta Lwówecki Józef Stanisław Mrówka, Dyrektor ARiMR Kazimierz Huk, Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala, Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierza Wiesław Ziółkowski.

Całość rozpoczęła się o godzinie 11.00 mszą świętą dziękczynną w Kościele pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Grudzy. Następnie wszyscy zaproszeni udali się do świetlicy wiejskiej w Janicach, gdzie przygotowano poczęstunek w formie stołu produktów regionalnych, na którym znalazły się takie produkty jak: ciasta, swojskie wędliny, pierogi, bigos, chleb ze smalcem i ogórkiem, a także produkt lokalny w postaci: świnki pieczonej po zaciszańsku. Podczas uroczystości wystąpił zespół folklorystyczny ,,Chabry” z Kwieciszowic, który przez cały czas trwania dożynek raczył gości swoją ludową twórczością.

W ramach organizacji Dożynek przeprowadzono konkurs na ,,Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, w którym udział wzięły sołectwa: Grudza, Janice, Proszowa, Nowa Kamienica…

Nad sprawnym i bezpiecznym przeprowadzeniem uroczystości czuwało OSP Grudza.

W tym miejscu pragniemy ogromnie podziękować wszystkim zaangażowanym osobom w nasze wspólne przedsięwzięcie jakim była organizacja Dożynek Parafialnych.

Dożynki to niewątpliwie impreza wielokulturowa i wielopokoleniowa dzięki niej możemy kultywować tradycje. Jest to impreza podczas, której młodzi ludzie mogą poznać kulturę ludową, a także zwyczaje jakie występują w danym regionie.

Comments are closed.